האם כדאי לקנות רכב חשמלי?

תוכן עניינים

על אף המגמה הכלל עולמית של השימוש ברכבים חשמליים ועליה בכמות הרכבים החשמליים על הכביש בישראל בשנים האחרונות, אנשים רבים עדיין מתלבטים אם כדאי לקנות רכב חשמלי והאם הוא באמת חסכוני יותר מרכב בנזין הקלאסי שאנו מכירים. אנו בחברת בוסט פויינט מכירים היטב ביתרונות של רכבים חשמליים ונשמח להציג לכם אותם במאמר זה בצירוף כמה מהחסרונות של רכבים אלו, זאת בכדי לאפשר לכם לבחור בצורה האמיתית והשלמה ביותר עם איזה רכב אתם מעדיפים להיות.

מה ההבדל בין רכב חשמלי לרכב עם מנוע בעירה?

אז ראשית יש לברור את ההבדלים בין רכב חשמלי לרכב עם מנוע בעירה המונע על בנזין. עוד רגע ניכנס לעומק לנושא היתרונות והחסרונות של הרכב החשמלי, אולם כדאי תחילה לדעת שיש הבדל במבנה הרכב שכן ברכב חשמלי יש פה חלקים, אין צורך בשמן מנוע  ולרוב הוא יהיה נקי ואסתטי יותר. רכב חשמלי יהיה מבוסס על שימוש בסוללה אותה צריך להטעין לעתים קרובות בהתאם לתדירות השימוש ברכב. לבטח תצטרכו לבצע התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בשטח החניה הפרטית שלכם מטעמי נוחות וייעול זמן כמובן.

האם כדאי לקנות רכב חשמלי?

היתרונות של רכבים חשמליים:

  • יתרון סביבתי – רכבים חשמליים ידועים כידידותיים יותר לסביבה בשל העובדה שהם פחות מזהמים. כמובן שגם ייצור חשמל עשוי לזהם אך הרבה פחות מרכב בנזין הפולט עשן וגז במהלך היום. על אף שרבים אינם מיחסים חשיבות ליתרון זה לעומת החיסכון הכלכלי עדיין הוא חשוב עבור רבים אחרים.
  • חיסכון כלכלי – היתרון הנוסף ואולי המשמעותי והמכריע בנוגע לשאלה האם כדאי לקנות רכב חשמלי הוא כמובן נושא החיסכון הכלכלי. מלבד העובדה שהחשמל זול יותר מבנזין הרי שגם ההוצאות על תיקון הרכב והבדיקות המבוצעות בו לרוב זולות יותר. 
  • הטבות מס – הממשלה רוצה לעודד שימוש בתחבורה ירוקה ולכן משתמשת בתמריצים שונים כמו זיכוי במס והנחות במס על מנת לעודד קניה ושימוש ברכבים חשמליים.
  • חוויית נהיגה שקטה ונעימה יותר – בדרך כלל חוויית הנסיעה ברכבים חשמליים הינם שקטה ונעימה יותר בשל העובדה שהם אינם עובדים על מנועי בעירה רועשים. ניתן גם להאיץ במהירות יחסית, דבר המשמעותי לנהגים רבים. 

החסרונות של רכבים חשמליים:

אי אפשר לדבר על היתרונות של רכב חשמלי מבלי לדבר גם על החסרונות שלו. להלן כמה חסרונות שכדאי להכיר ולקחת בחשבון כדי שאם תחליטו לרכוש רכב חשמלי תעשו זאת בלב שלם.

  • טווח נסיעה מוגבל – אין מה לעשות בנושא זה כיום ובטוח שמחפשים לו פתרונות בחברות הייצור הבינלאומיות, אולם נכון להיום טווח הנסיעה של רכבים חשמליים מאוד מוגבל. למעשה, אדם לעבודה מדי יום, ייתכן ויצטרך להטעין את הסוללה של הרכב מדי יום/לילה. טווח הנסיעה מספיק בדרך כלל ל300-400 ק"מ בטעינה מלאה וזה תלוי כמובן במכסת הסוללה, הגיל שלה, תנאי מזג אוויר ותנאים אחרים. 
  • זמן טעינה ארוך יותר – בעוד שרכבים רגילים ייקח לכם כמה דקות לכל היותר לתדלק הרי שרכבים חשמליים ייקח זמן רב יותר להטעין את הרכב. גם אם אתם עושים שימוש בעמדת טעינה ציבורית ומהירה יותר אף אחד לא מבטיח שהעמדה תהיה פנויה כשתגיעו ולא תצטרכו להמתין שהמשתמש לפניכם יבצע את הטעינה גם כן. כמו כן, גם הטעינה עצמה אורכת זמן רב יחסית ועשויה לקחת כ30-60 דקות בעמדת טעינה מסוג DC או 5-9 שעות בעמדת טעינה פרטית מסוג AC. 
  • מחסור בעמדות טעינה – תחנות דלק לרכבי בנזין ניתן למצוא בכל קילומטר רבוע כמעט במדינת ישראל, בעוד שיש הרבה פחות עמדות טעינה לרכבים חשמליים הפרוסות ברחבי הארץ. מכאן שככל הנראה תצטרכו להזמין התקנת עמדת טעינה בבית פרטי שתעמוד לרשותכם בכל פעם שתצטרכו להטעין את הרכב שלכם. עלות התקנת עמדה פרטית עשוי לעלות לכם כמה אלפי שקלים.

רכב חשמלי

אז האם כדאי להשתמש ברכב חשמלי?

אין ספק כי גם לרכבים חשמליים כמו לכל דבר בחיים יש יתרונות וחסרונות. בעוד העולם עובר לרכבים חשמליים גם בישראל המגמה נמצאת בעליה ויש כבר עשרות אלפי רכבים חשמליים על הכבישים בישראל עם ציפייה לצמוח בעשרות אלפי רכבים חשמליים נוספים בשנה-שנתיים הקרובות. שקללו את היתרונות והחסרונות בהתאם לצרכים שלכם ובדקו האם כדאי לכם להשקיע ברכבים חשמליים. 

אל תשכחו עמדת טעינה פרטית:

לקנות רכב חשמלי זה טוב ויפה אבל ללא התקנת עמדת טעינה בבית פרטי יהיה לכם קשה לתחזק את הרכב באופן שוטף. צרו עמנו קשר בבוסט פויינט ונשמח לתת לכם הצעת מחיר אטרקטיבית במיוחדת להתקנת עמדת טעינה פרטית אצלכם בחניה או בבית העסק.

כמה זה עולה ואיך זה מתבצע?

עלות ההתקנה של עמדת טעינה פרטית נע בין 5-8 אלף ₪ בדרך כלל. זה תלוי במתקין ובעלויות שלו, בעלות העמדה עצמה, בתשתיות הנדרשות במקום, האם צריך עמוד ייעודי להתקנת העמדה (מה שמוסיף לעלויות) ועוד. התקנת עמדת טעינה לבתי עסק עשויה לעלות אף יותר לעתים.

5/5 - (22 votes)
שתף את הפוסט :
Facebook
Twitter
WhatsApp
האם כדאי לקנות רכב חשמלי?
העתיד החשמלי כבר כאן.
ועכשיו זה קל מתמיד!
עם עמדות הטעינה המתקדמות של בוסט פוינט, מפסיקים לחשוש מטווח הנסיעה ומבזבוז זמן מיותר במרדף אחר הטעינה הבאה.