התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

פתרון מתקדם לבית משותף!

הרכבים החשמליים הפכו כבר מזמן להיות הטרנד הלוהט בעולם הרכבים. הרבה מאוד בעלי רכבים בוחרים לקנות דווקא רכב חשמלי שכן עלות האחזקה שלו זולה בהרבה מאשר רכב המונע באמצעות דלק, ובכך הם חוסכים אלפי שקלים בשנה. למעשה, לרכב חשמלי עדיפות על רכב רגיל כמעט בכל פרמטר שנבדוק, למעט העובדה שהטעינה של רכב חשמלי אורכת זמן רב הרבה יותר מאשר תדלוק של רכב בנזין או סולר. הפתרון לבעיית הטעינה הוא פריסה של אלפי עמדות טעינה מהירה ברחבי הארץ אשר יאפשרו לנהגים לטעון את סוללת הרכב במהירות ובכל מקום. עד שזה יקרה – הפתרון הטוב ביותר הוא התקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף. התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי היא אמנם סיפור של כמה אלפי שקלים, אך החיסכון העצום בעלויות האחזקה גורמת להחלטה על רכישת רכב חשמלי יחד עם עמדת טעינה להיות משתלמת יותר מאשר רכישה של כל רכב אחר. 

כמה ק"מ מסוגל לנסוע רכב חשמלי?

חברות הרכב בכל העולם מנסות כל הזמן לעבוד ולשפר את טווח הנסיעה של הרכבים שלהם, ולגרום לכך שהרכב שלהם יהיה הרכב החשמלי המשתלם ביותר לרכישה. עם זאת, כיום טווח הנסיעה הממוצע של רכבים חשמליים שאינם רכבי יוקרה הוא כ – 400 ק"מ כאשר בפועל טווח שכזה מאפשר נסיעה של כ – 350 ק"מ בלבד. מדובר למעשה על טווח אשר יאפשר ל – 99% מהציבור לנסוע למקום העבודה שלו ולחזור ולקיים את הנסיעות הקבועות שלו מדי יום אך במקרים רבים הוא ימצא את עצמו בסופו של יום עם סוללה נמוכה. מאחר ואנשים לא רוצים למצוא את עצמם מחכים שעה בעמדת טעינה ציבורית (ולעיתים גם יש צורך לחכות שהיא תתפנה) אין מנוס מאשר לבצע התקנה של עמדת טעינה ביתית.

היכן מתקינים עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי?

המקום האידיאלי להתקנת עמדת טעינה הוא כמובן בחנייה פרטית הרשומה על שם בעל הרכב בטאבו. במקרה שכזה כל מה שצריך הוא להזמין איש מקצוע אשר יתקין את העמדה בצורה בטוחה ואסתטית, ובכל לילה שבעל הרכב יחזור עם רכבו הוא יוכל לחבר אותו למטען וללכת לישון רגוע בידיעה שלמחרת יהיו לו 100 אחוזי סוללה (או לפחות קרוב לכך כי אף פעם הסוללה תהיה מתמלאת עד הסוף מטעמי בטיחות). עם זאת, ישנם לא מעט מקרים שבהם אדם רוצה להתקין עמדת טעינה בבניין משותף כאשר יש לו חנייה פרטית הרשומה על שמו בטאבו אך אין אפשרות לחבר את העמדה לחשמל הביתי שלו. במקרה שכזה יש צורך להתחבר ללוח הראשי של הבניין ולהקים מונה נפרד אשר יחשב את צריכת החשמל של העמדה בכדי שבעל הרכב יהיה זה שישלם על החשמל שנצרך. 

שלבי ההתקנה של עמדה טעינה מלוח החשמל הביתי

כאמור, התקנה של עמדת טעינה אשר מחוברת ללוח החשמל הביתי בחנייה הרשומה על שמו של בעל הרכב בטאבו היא האפשרות הפשוטה ביותר. כל מה שצריך לעשות הוא כדלהלן:

  • להודיע לוועד הבית עד 15 יום לפני ההתקנה על הכוונה להתקין עמדת טעינה לרכב.
  • להתקין את העמדה בצורה בטוחה ואסתטית, כך שחזית הבניין לא תפגע.
  • לבצע את ההתקנה על ידי חשמלאי מוסמך אשר לא יפגע במהלך העבודה במערכת החשמל של הבניין.
  • לבצע את ההתקנה בצורה שלא תפגע כלל בשימוש המשותף של הדיירים האחרים.

שלבי ההתקנה של עמדה טעינה מלוח החשמל של הבניין

כאשר ישנה חנייה פרטית בטאבו על שמו של בעל הרכב החשמלי אך אין לו אפשרות למתוח כבל חשמל היישר מהחשמל הביתי. יש צורך לבצע מספר שלבים בכדי לבצע את התקנת עמדת הטעינה המחוברת לחשמל של הבניין:

  • השלב הראשון הוא פנייה אל ועד הבית של הבניין במטרה לקבל היתר עבור התקנת עמדת טעינה אשר מחוברת למונה המשותף בבניין.
  • לאחר מכן על ועד הבית להגיב לדייר בצורה מנומקת תוך 25 יום אודות ההשגות שלהם לגבי תהליך ההתקנה, מיקום עמדת הטעינה, וצורת ההתחשבנות הכספית על החשמל שעמדת הטעינה תצרוך מהחשמל המשותף.
  • אחרי תגובת ועד הבית ניתן לדיירים פרק זמן של 30 יום בהם הם יכולים לפנות אל המפקח על המקרקעין עם דרישות והשגות לגבי ההתקנה של עמדת הטעינה.
  • אם אין התנגדויות ניתן להתקין את עמדת הטעינה על ידי חשמלאי מוסמך בהתאם להסכם שנקבע עם ועד הבית.
התקנת עמדת טעינה בבית משותף
התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבית משותף
התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף
הצטרפו להמפכה!

השאירו פרטים ותתחדשו בעמדת טעינה!

מה עושים כאשר אין חנייה פרטית בבניין?

מצב שבו אין חנייה פרטית לדייר הוא מסובך הרבה יותר. התקנה של עמדת טעינה במקרה הזה חייבת להתבצע עם ליווי של אנשי מקצוע אשר ימליצו על המקום המתאים ביותר עבור עמדת טעינה, ועל כלל האפשרויות העומדות בפניכם. אצלנו בחברת בווסט פוינט תוכלו לקבל סיוע וייעוץ עבור כל שאלה שיש לכם בנוגע לעמדת הטעינה, ולבצע את התקנת העמדה על ידי חשמלאים מוסמכים בעלי ידע וניסיון רב בתחום.

מהו נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים?

נוהל התקנת עמדות טעינה לרכב חשמלי בבתים משותפים קובע את הדברים שצריך לעשות כאשר אנחנו מעוניינים להתקין עמדת טעינה בבית משותף. כאשר בעל הרכב החשמלי מחזיק בחנייה הרשומה על שמו בטאבו ושייכת לו, אין היא נחשבת רכוש משותף והוא יכול להתקין את עמדת הטעינה בחנייה ללא צורך באישור של ועד הבית. עם זאת, חשוב מאוד גם במקרה שכזה להקפיד על הקמת העמדה בצורה בטוחה ואסתטית על ידי חשמלאי מוסמך, כך שהעמדה לא תפגע בשימוש של הדיירים ברכוש המשותף. במקרה שבו אין על שמו של הדייר חנייה בטאבו, הוא צריך לבקש את אישורו של ועד הבית, בכדי להתקין עמדת טעינה לרכב בחנייה, ולפעול על פי הנוהל הקבוע בחוק. 

עמדת טעינה מנוהלת – הפתרון לבניין משותף

הפתרון הטוב ביותר עבור שימוש עם עמדת טעינה בבניין מרובה דיירים הוא התקנה של עמדת טעינה מנוהלת אשר יכולה לשמש כמה וכמה דיירים במקביל בצורה נוחה ויעילה. מדובר על עמדת טעינה חכמה אשר יכולה לחלוק את הנתונים אודות השימוש בה בצורה פשוטה ונוחה, כך שבעל העמדה יכול לדעת מי השתמש בעמדה וכמה זמן וכך ניתן להתקין עמדה אחת עבור כמה דיירים במקביל. העמדה תוכל לספק נתונים מדויקים אודות החשמל שכל אחד מן הדיירים צרך, וכך ניתן לדעת כיצד לחלק את חשבון החשמל. כמו כן, ניתן לקבוע עלויות מסוימות עבור הטענה בשעות העומס או אפילו להגביל או לווסת את צריכת האנרגיה של העמדה בשעות מסוימות.

כיצד פועלת עמדת טעינה מנוהלת?

עמדת טעינה מנוהלת מחוברת באמצעות הרשת לענן, כך שניתן לגשת אל הנתונים המלאים בכל עת בקלות ובמהירות מכל מקום. באמצעות מכשיר המחובר לרשת ניתן לבצע שינויים בזמן אמת, לבדוק את מצבה של עמדת הטעינה, ולהגביל או לאפשר צריכת אנרגיה. כמובן שכאשר משתמשים בעמדת טעינה מנוהלת כל נהג של רכב חשמלי אשר מגיע לטעון את רכבו צריך להזדהות בכדי שהמכשיר יידע מי מטעין את הרכב, ולאחר מכן המחיר העדכני של הטעינה יוצג בפניו. בסיומו של חודש ניתן יהיה לראות כמה כל אחד השתמש ומהו הסכום שעליו לשלם.

התקנת עמדת טעינה – מה צריך לעשות לפני?

לפני שאיש המקצוע של בוסט פויינט מגיע להתקין את עמדת הטעינה כדאי מאוד לפנות את המקום שבו צריך החשמלאי לעבוד, ולאפשר גישה נוחה לכל מקום שאליו הוא יצטרך להגיע. הרבה פעמים מקומות כאלה משמשים כמחסן וכאשר החשמלאי מגיע הוא מתקשה לעשות את העבודה שלו בצורה נוחה. כמו כן, מאחר ועמדת הטעינה אמורה להיות מחוברת אל הרשת, כדאי מאוד לוודא שהרשת במקום יציבה ועובדת כמו שצריך, ולוודא שאתם יודעים את הסיסמא הנדרשת בכדי להתחבר אליה.

כל הסיבות לבחירה מנצחת!
טעינה ירוקה ומהירה!
שירות לקוחות מנצח!
חסכון של זמן וכסף!

החשיבות של עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

תיאור

נוחות 

אין צורך לחפש אחר עמדות טעינה ציבוריות רחוקות מהבית כדי להטעין את הרכב. גם אם אתם גרים בבניין משותף ואין לכם שטח חניה פרטי תוכלו לבנות את העמדה בחניה הפרטית שלכם בחניון הבניין, או לקדם פיתוח של עמדת טעינה מנוהלת.

עמדת טעינה מנוהלת

ניתן לפנות אל דיירים אחרים בבניין, לרבות אלה שיש לכם רכב חשמלי, ולבקש מהם לשתף פעולה עם הקמת עמדת טעינה חשמלית מנוהלת, כלומר כזו הניתנת לשימוש על ידי הדיירים השונים. 

נהלים

יש לקחת בחשבון שלעומת עמדת טעינה בבית פרטי הרי שבבניין יש נהלים מסוימים שצריך לעמוד בהם. לדוגמה: להודיע לוועד הבית 15 יום לפני ההתקנה של העמדה ולוודא שאין מתנגדים להקמת העמדה מכל סיבה שהיא. 

צריכת החשמל

בבית פרטי העמדה תתחבר לארון החשמל הפרטי שלכם ולכן כל החשמל שתצרכו יתווסף פשוט לחשבון החשמל שלכם. בעמדה בבית משותף לעומת זאת התשתיות יחוברו לארון החשמל המשותף בבניין ועל כן צריך להיות שעון חשמל נפרד לצריכת החשמל מעמדת הטעינה בבית המשותף.

הנחת התשתיות 

חשוב לקחת בחשבון כי גם בבית פרטי וגם בבניין משותף הנחת תשתיות שמפריע להולכי הרגל או מסכנת את דיירי הבית אינה מותרת ויש להתייחס לכך בכובד ראש. לכן חשוב לזכור שבבניין יש עוד אנשים שצריך להתחשב בהם והשכנים לא יקבלו בעין יפה תשתיות מסוכנות או המפריעות לסדר הציבורי של הבניין, זאת לעומת מקרה דומה בבית פרטי ששם אלה מסכנות אתכם ואת בני ביתכם.

 

שאלות ותשובות על עמדות טעינה לבית משותף

כל מה שרציתם לדעת נמצא כאן!

קניית רכב חשמלי היא צעד חכם, כלכלי ובעיקר משנה חיים, אך יחד איתו באות המון שאלות. הרבה מהשאלות הן על עמדות הטעינה ורוב השאלות חוזרות על עצמן. לכן הכנו עבורכם סט של שאלות ותשובות שאנחנו שומעים על בסיסי יומיומי בתחום. 

מחיר ההתקנה של עמדת טעינה לרכב משתנה על פי כמה וכמה פרמטרים ובראשם מורכבות העבודה. ישנם מקומות שבהם כל מה שצריך הוא למתוח כבל מארון החשמל ולהתקין את העמדה – אז המחיר יהיה נמוך. אולם, ישנם מקומות שבהם יש צורך בביצוע של עבודות שונות כמו הרמת ריצוף או שצריך כבל חשמל ארוך במיוחד אז המחיר יהיה גבוה הרבה יותר. עם זאת, ניתן לומר שבדרך כלל טווח המחירים עבור התקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי הוא בין 2,500 ₪ ל – 6,000 ₪, לא כולל המחיר של העמדה עצמה.

התקנה של עמדת טעינה כאשר אין מורכבות מיוחדת בהתקנה אמורה לקחת לא יותר מ – 4 או 5 שעות. במקרים שבהם ישנה התקנה מורכבת יותר התהליך יכול לקחת זמן רב יותר בגלל הצורך להזמין איש מקצוע חיצוני שיבצע את העבודות הנדרשות כמו הרמת הריצוף או חציבה בקרקע, פעולות שלוקחות לא מעט זמן. כאשר מדובר על התקנה של מספר עמדות טעינה כמו עמדות טעינה בחניונים של מרכזים מסחריים, העבודה מורכבת הרבה יותר ויכולה לקחת כמה ימים עד להשלמת העבודה.

כאשר מדובר על עבודה עם חשמל, כדאי מאוד לבחור בחברה מקצועית ואמינה אשר מחזיקה חשמלאים מוסמכים ובעלי ניסיון בתחום. אצלנו בחברת בווסט פוינט תוכלו להנות מזמינות מיידית של אנשי מקצוע המחזיקים בידע ובניסיון רב בתחום.

כאשר מדובר על בניין משותף או כל מקום אחר שבו יש צורך לדעת בצורה מדויקת את נתוני השימוש בכדי להתחלק בתשלום, כדאי מאוד לרכוש עמדה איכותית שתוכל לשמור ולשלוח את הנתונים בצורה פשוטה ומדויקת, בכדי שלא יהיו אחר כך בעיות ותקלות. עם זאת, בעמדה פרטית אפשר להסתפק בעמדה מחברת מוכרת אשר תטעין את הסוללה בצורה בטוחה ואין צורך להשקיע ולרכוש דווקא עמדת טעינה יקרה במיוחד.

בעמדת טעינה מנוהלת חייבים לחבר את העמדה לרשת האינטרנט בכדי שהנתונים ישלחו לבעל העמדה בצורה מיידית ומפורטת. עם זאת, גם כאשר מדובר על עמדה פרטית אשר מיועדת לשימוש של בעל רכב חשמלי אחד – עדיין כדאי מאוד לחבר את העמדה אל הרשת הביתית בכדי שיהיה ניתן לשלוט מרחוק על הטעינה ולדעת כמה חשמל היא צורכת.

ישנם כמה וכמה גורמים אשר משפיעים על קצב הטעינה של הרכב, ובהם: סוג הסוללה, סוג המטען, אספקת החשמל למטען ועוד. בדרך כלל, כאשר מדובר על עמדת טעינה ביתית מדובר יהיה על טעינה איטית יחסית אשר יכולה לקחת כמה שעות. עם זאת, בדרך כלל הטענה כזאת מתבצעת בשעות הלילה כך שכאשר הנהג קם בבוקר ורוצה לנסוע הסוללה כבר תהיה טעונה במלואה או לפחות קרוב לכך ותאפשר לו נסיעה של כמה מאות ק"מ.

הקראת תוכן לכבדי ראייה
5/5 - (61 votes)