מס על רכב חשמלי – כל המידע במקום אחד

תוכן עניינים

כל אחד שיסתובב בכבישי ישראל יתקשה לפספס את כמות הרכבים החשמליים החדשים אשר הופיעו בכבישי הארץ בשנה-שנתיים האחרונות. שוק הרכב בישראל הגיב בהתלהבות רבה על הגעת הרכבים החשמליים וכבר בשנה האחרונה הרכב הנמכר ביותר היה רכב חשמלי. אמנם, פעמים רבות ניתן לראות בעלי רכבים חשמליים שתוהים האם ההחלטה שעשו לרכוש רכב חשמלי הייתה החלטה נבונה, או שמא הצורך להיות משועבד להטענת הרכב גורם להם לבזבוז זמן מיותר שהיה נמנע אם לא היו רוכשים רכב חשמלי. למעשה, בשנת 2023 כמעט כל אדם אשר מגיע לרכוש רכב חדש ניצב בפני התלבטות רצינית – לרכוש רכב המונע באמצעות דלק או רכב חשמלי. במאמר זה ננסה לפרט את היתרונות בכל אחד מן הצדדים.

מה היתרונות של רכב חשמלי על פני רכב רגיל?

רכב חשמלי הוא בראש ובראשונה רכב פחות מזהם. אז נכון, ייצור הסוללה הוא גם דבר שגורם לזיהום אוויר אך אין ספק שהנסיעה עצמה באמצעות חשמל הרבה פחות מזהמת מאשר נסיעה באמצעות דלק מכל סוג שהוא. גם למי שנושא זיהום האוויר פחות מעניין אותו, יש לא מעט סיבות לבחור ברכב חשמלי. בעוד שמיכל דלק מלא עולה כמה מאות שקלים, הטענה של סוללת רכב חשמלי זולה בהרבה ומסתכמת בדרך כלל בכמה עשרות שקלים בלבד. כמו כן, עלות האחזקה, התיקונים והטיפולים השוטפים של רכב חשמלי נמוכה הרבה יותר מאשר רכב רגיל משום שישנם הרבה פחות חלקים שבהם יש בלאי. גם אם מחשבים את מחיר עמדת טעינה לרכב חשמלי שבעל הרכב צריך להתקין בחנייה ואת עלות ההתקנה שלה, עדיין במרבית המקרים רכישת רכב חשמלי תהיה חסכונית ומשתלמת יותר.

מס על רכב חשמלי

אז מה בכל זאת מונע מאנשים לרכוש רכב חשמלי?

העובדה שטעינת רכב חשמלי היא פעולה שלוקחת זמן רב, גורמת לאנשים להתלבט כמה וכמה פעמים לפני שהם רוכשים רכב חשמלי. למעשה, למרות שגם רכב בנזין או סולר זקוק לתדלוק, הפעולה של תדלוק בתחנת דלק מהירה הרבה יותר מאשר הטענה של רכב חשמלי. ולכן, כאשר אדם מגיע למצב שבו רמת הסוללה ברכב שלו נמוכה והוא לא קרוב לבית (אם בכלל יש לו עמדת טעינה ביתית לרכב חשמלי) הוא נאלץ לבלות לא מעט זמן בעמדת הטעינה, ואפילו כמה שעות במקרה הגרוע. על כן, עד שפריסת עמדות הטעינה המהירות ברחבי הארץ לא תושלם, יהיו אנשים שיעדיפו להישאר עם הרכב המזהם שלהם.

כיצד פותרים את בעיית הטעינה של רכב חשמלי?

הפתרון הטוב ביותר עבור בעלי רכב חשמלי שלא רוצה להיות תלוי בחסדיהן של עמדות הטעינה הציבוריות הוא התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי. המקרה הטוב ביותר הוא שיש אפשרות למתוח כבל היישר מארון החשמל הפרטי של בעל הרכב אל עמדת הטעינה, אשר תוצב בחנייה הפרטית שבה חונה הרכב בלילה. אולם, גם אם אין אפשרות כזאת, במידה ויש לבעל הרכב חנייה פרטית הרשומה בטאבו הוא יכול להגיש בקשה לוועד הבית עבור היתר להתקנת עמדת טעינה המחוברת לארון החשמל הראשי. במידה ואין סיבה טובה לדחות זאת וועד הבית יהיה חייב לאשר לו את ההתקנה בכפוף להתקנת מונה פרטי או כל הסדר כספי אחר לתשלום החשמל שעמדת הטעינה צורכת. כמובן שההתקנה צריכה להתבצע בצורה שלא פוגעת ברכוש המשותף של דיירי הבניין או במראה האסתטי שלו.

מס רכישה ברכישת רכב חשמלי

למחירו של כל רכב שנמכר בארץ נוסף על ידי המדינה סכום די גבוה בתור מס. המיסים הגבוהים על כלי הרכב הופכים את רכישת הרכבים בארץ לסיפור יקר הרבה יותר מאשר מדינות אחרות ברחבי העולם. גובהו של מס הרכישה ברכב המונע באמצעות דלק הינו – 83 אחוז! לעומת זאת ברכב המונע באמצעות חשמל ישנה הטבת מס משמעותית, ושיעורו של המס עמד עד שנת 2023 על 10 אחוז בלבד. למרות העלייה בשיעור המס על רכב חשמלי בתחילת השנה והעובדה שגם בעתיד צפויות עליות נוספות עדיין מדובר על מיסוי הגיוני ונמוך הרבה יותר מאשר המיסוי שמוטל כיום על רכב שאינו חשמלי.

חוק ההסדרים – מס הנסועה בוטל לפחות לעת עתה

בחוק ההסדרים במקור בעלי רכבים חשמליים היו צריכים לשלם מס נסועה, החל משנת 2026. מס זה מחייב את בעלי הרכבים החשמליים לשלם מס בהתאם למס' הקילומטרים שנסעו בכל שנה ברכב. בפועל המס אינו נכלל בסופו של דבר בחוק ההסדרים שהממשלה אישרה לאחרונה. חוס מס הנסועה היה רק הגיוני לתשלום על פי משרד האוצר שכן מס הקנייה על רכבים חשמליים נמוך בהרבה מרכבים בעלי מנועי בעירה אולם בשנה הבאה מס הקנייה יעל ל35% ובהתאם לכך הממשלה תצטרך להחליט מחדש לגבי מתווה המס החדשה לשימוש ברכבים חשמליים. לפחות בינתיים, בעלי הרכבים החשמליים יכולים לנשום לרווחה.

מס על רכב חשמלי

מי מבצע התקנה של עמדות טעינה?

התקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי חייבת להתבצע על ידי אנשי מקצוע מוסמכים אשר מורשים לבצע עבודות חשמל מן הסוג הזה. אצלנו בחברת בוסט פויינט אנו מעסיקים אך ורק חשמלאים מוסמכים אשר מחזיקים בידע ובניסיון רב בתחום החשמל בכלל ובהתקנה של עמדות טעינה לרכב חשמלי בפרט.

התקנת עמדת טעינה בבתים משותפים ובעסקים

בחלק גדול מן המקרים לבעל הרכב החשמלי אין חנייה אשר רשומה על שמו בטאבו, ואין לו אפשרות להתקנה של עמדת טעינה ביתית. במקרה כזה ניתן לפנות אלינו ולקבל מענה בדמות עמדת טעינה מנוהלת אשר תאפשר לכל בעלי הרכבים החשמליים בבניין לטעון את רכבם תוך שהעמדה מדווחת על היקף השימוש של כל אחד ואחד ועל התשלום הנדרש. כמו כן, אנשי המקצוע שלנו מבצעים התקנת עמדת טעינה לבתי עסק עבור עסקים שרוצים להציע עמדת טעינה בחנייה שלהם עבור בעלי רכבים חשמליים שמגיעים אליהם.

5/5 - (11 votes)
שתף את הפוסט :
Facebook
Twitter
WhatsApp
מס על רכב חשמלי
העתיד החשמלי כבר כאן.
ועכשיו זה קל מתמיד!
עם עמדות הטעינה המתקדמות של בוסט פוינט, מפסיקים לחשוש מטווח הנסיעה ומבזבוז זמן מיותר במרדף אחר הטעינה הבאה.